VÁROSISMERETI JÁTÉK
1. kérdés: Ki volt az iskola első igazgatója? Ki volt az a híres diák, aki iskolánk padjait koptatta 1934–1938. között?
A második állomás Thália hajléka,
kinek nagy írónk, Móricz a névadója.
Színház előtt hirdetőoszlop,
arra vár, hogy te is posztolj,
hogy mit, azt megtudhatod,
ne légy rest és guggolj.
Amiről az utcák mesélnek…
„Hogy emléke el ne halványuljék…”
Jókai nyíregyházi emlékezete
A Jókai térről sokaknak a régi távolsági buszpályaudvar, majd ennek felszámolását követően a Montázs Art Mozi juthat eszébe. Ma a Korzó árnyéka borul a térre, az ide vezető utat már 1920-ban Jókairól nevezték el, míg a térnek 1962-től a névadója a nagy mesemondónk.
Az írófejedelem születésének a 100. évfordulója alkalmából, 1925-ben a város képviselő-testülete egy fenntartásában lévő iskolát is elnevezett Jókairól. Az egykori Polgári Fiúiskoláról van szó, amelyet még a református egyház alapított. 1906 nyarán dr. Bartók Jenő református lelkész felhívást jelentetett meg a Nyírvidék hasábjain, melyben a szülők figyelmébe ajánlotta a hamarosan megnyíló fiúiskolát. 1906. szeptember 4-én tartották meg az új iskola első tanévnyitóját, amelynek célját így határozták meg: „egyfelől pótolja a középfokú oktatást, másfelől nem a tudományos pályákra képesít, hanem a gyakorlati élet iránt való szeretetet akarja a tanulók szívébe csepegtetni”. A következő évben a város az iskolát községi jellegűvé alakította és fenntartásába vette át. Első igazgatója Kardos István volt, aki 1923-ig igazgatta a hamarosan nagy népszerűségre szert tevő intézményt. Kardost 1923-ban a város kultúrtanácsosává nevezték ki. Az első világháború éveiben kórházat alakítottak ki az iskola épületében, ahogyan ez a fotónkon is látható. Az 1918/19-es tanévben az iskolában tartózkodtak és ezzel a tanítást nehezítették a nyaraló osztrák gyermekek, a polgárőrség, menekült csendőrök, majd három alkalommal a román katonák.
1925-től a Községi Jókai Mór Polgári Fiúiskola néven működő intézmény 1932-ben ünnepelte alapításának 25. évfordulóját, amely alkalomból az iskola udvarán leleplezték az intézmény első igazgatójának, Kardos Istvánnak és a névadónak a mellszobrait, Berky Nándor szobrászművész, az iskola volt diákjainak alkotásait. Ezen iskola padjait koptatta 1934 és 1938 között Váci Mihály költő is. Az államosítás után az iskola a 2-es sorszámot kapta, 1995-től a Nyíregyháza-Városi Református Egyházközség a fenntartója.
(Megjelent: Nyíregyházi Napló, 2014. július 11. 16. o.)
Még több kép...
Az iskola bélyegzője
Ápolók és betegek az iskola udvarán az első világháború idején
Kisdiákok fapuskával kezükben
Osztálykép tanárokkal a két világháború közötti időből