Amiről az utcák mesélnek…
Bacsik József cukrászdája
A régi Nyíregyházával foglalkozó egyik közösségi oldalon bukkant fel az itt is közölt kép, azzal a kérdéssel, hol volt ez a cukrászda a városban? Több találgatás után érkezett meg a helyes megfejtés: a korabeli napilap egyik cikkében olvashatunk arról, hogy az egy kiállításra épült ideiglenes pavilon volt. Folytassuk tovább a nyomozást!
A pavilont Bacsik József építtette, aki 1936-ban telepedett le városunkban. Ekkor nyitotta meg cukrászdáját a Luther-házban, a volt élelmiszercsarnok helyén. Üzletnyitása alkalmából a helyi lap röviden ismertette életútját is. Ebből kiderül, hogy a „kitűnő hírnévnek örvendő cukrászmester” külföldi nagyvárosok előkelő cukrászdáiban dolgozott két évtizeden át, valamint Bécsben saját cukrászüzemet tartott fenn nyolc éven át. A Tanácsköztársaság idején a Vörös Hadseregben szolgált, majd Csehországba menekült, onnan ment Bécsbe. Ott 1932-ben meglőtte volt feleségét, amiért letartóztatták. A miskolci születésű férfi 1935-ben tért haza Magyarországra.
A Luther cukrászda 1936. november 14-én nyílt meg, és már az első napon „általános sikert aratott”. Azt a legmodernebb gépekkel, és Nyíregyházán „még soha nem látott technikai felszereléssel” rendezte be. Különlegessége volt a jégbarlang, ahol víz és jég nélküli csodagéppel készített fagylaltja szenzációnak számított.
1937. szeptember 11-én nyílt meg a Nyíregyházi Gyümölcsvásár, Ipari, Kereskedelmi és Mezőgazdasági kiállítás. A szabolcsi almát és burgonyát középpontjába állító kiállítást a Városmajorban felépített minivárosban rendezték meg. A látogatókat és a vásárlókat vendéglő és Bacsik ideiglenes cukrászdája fogadta. Bacsik a 16 méter magas, tornyos pavilonjában kínálta süteménykülönlegességeit, fagylaltját, valamint a szabolcsi gyümölcsből készült bólét. A rendezvény szeptember 20-ig tartott, ezután a pavilonokat lebontották.
Bacsik a második világháború után politikai szerepet vállalt, tagja volt az Ideiglenes Nemzetgyűlésnek és 1948-ig a városi képviselő-testületnek is. 1978-ban hunyt el.
Ilyés Gábor helytörténész (www.emlekjelek.hu)
(Megjelent: Nyíregyházi Napló, 2024. július 1. 16. o.)
A Bacsik cukrászda ideiglenes pavilonja
Bacsik József
(Kép forrása)
Jégbarlang a Bacsik cukrászdában
(Kép forrása)
Bacsik József gyümölcsfeldolgozó üzeme
(Kép forrása)