Amiről az utcák mesélnek…
Munkásmozgalmi emlékmű a Hármasdombon 1.
Nemrégiben az egyik közösségi oldalon, majd ennek nyomán a vármegyei hírportálon lehetett olvasni egy Hármasdombon található emlékműről, amelyről a „legtöbb nyíregyházi nem tudja”, mi az. Így helyénvaló, ha lapunk hasábjain részletesen bemutatjuk e „rejtélyes építményt”. Az első részben előbb lássuk azt a történetet, amely alapján az emlékművet és a rajta található domborművet elkészítették.
A két világháború közötti időben a Sóstói-erdőben található Hármasdomb és környéke a város munkásainak kedvelt kirándulóhelye volt, valamint ide szervezték a május elsejei munkástalálkozókat is. A Nyírvidék tudósítása szerint 1933. május 1-jén nem történt semmi érdemleges: „A szokásos május elsejei munkásünnep itt is elmaradt, mert ma az jelent ünnepet a munkásságnak, ha dolgozhat. A rendőrség teljes készültségben volt, de sehol semmiféle rendzavarási kísérlet nem történt, úgyhogy Nyíregyházán teljesen nyugodtan folyt le a május elseje”. Ezzel szemben 1952-ben a Néplap már azt a történetet osztotta meg olvasóival, hogy két csendőrtiszt vágtatott kivont karddal a munkások közé. A körözött Rácz Jánost szerették volna közülük kiragadni, de közben az egyik csendőr lova majdnem agyontaposott egy munkásasszonyt, karjában a gyermekével. Ezt követően Ráczot megbilincselve bevitték, megverték, és a börtönben a kínzásokba nemsokára belehalt, „egy igaz emberrel kevesebb lett abban az országban, ahol rablógyilkosok uralkodtak”. 1957-ben már egy szemtanú állításai alapján idézték fel a történteket, aki annyi újdonsággal szolgált, hogy az asszonyt a gyermekével majdnem eltaposó csendőr lovát egy odaugró kőművesnek, név szerint Egri Sanyinak sikerült megállítania.
A későbbi hármasdombi emlékezések már ebben a formában tálalták a történetet, egy alkalommal azonban 1933 helyett 1932-t adtak meg dátumául, Rácz keresztnevéből János helyett pedig András lett. Tehát az emlékmű állításának e munkásmozgalmi hagyomány által ébren tartott történet szolgált alapul.
Ilyés Gábor helytörténész (www.emlekjelek.hu)
(Megjelent: Nyíregyházi Napló, 2025. február 10. 8. o.)